Jaké minerály potřebují daňci a jeleni? Část I.

Význam minerálních látek pro zvěř

Mezi nejvýznamější minerály patří u přežvýkavců vápník, fosfor, hořčík, draslík a sodík. Jedním ze zásadních minerálů je právě vápník, jehož nedostatek může u daňků a jelenů způsobovat omezení příjmu krmiva, zpomalení růstu a nedostatek mineralizace kostí, což má poté za důsledek krvácení ve svalovině. Vápník má také pozitivní vliv na růst paroží (které ho obsahuje cca 20%) a zejména na jeho hmotnost, hustotu a lámavost.

Fosfor má zase vliv na udržení acidobazické rovnováhy. Jeho nedostatek podobně jako u vápníku snižuje chuť k přijímání krmiva. Pozor! Jeho výrazný přebytek také škodí a proto je velice důležité, aby chovatelé dbali na správný poměr vápníku a fosforu v krmné dávce, který by měl být 2:1 (vápník:fosfor).

Hořčík je významným aktivátorem enzymů, které jsou potřebné ke správnému metabolismu dančí a jelení zvěře. Při jeho nedostatku může dojít k tetanickým křečím (hypomagnézemie propuká někdy po zahájení vegetace na jaře). Draslík je zásadní pro metabolismus sacharidů, ovlivňuje svalové kontrakce, tlak a další.

Při nedostatku sodíku klesá objem krve a dochází ke svalovým křečím. Správné dávkování je důležité pro srdce a vývin kostí. Dále se také podílí na hospodaření organismu s vodou a udržení acidobazické rovnováhy (kyselosti organismu – otupuje kyselost v bachoru). Zdrojem sodíku je zejména krmná sůl.

Minerální lizy

Minerální lizy

V neposlední řadě bych zde rád zmínil i různé mikroelementy, které jsou pro jeleny a daňky také nepostradatelná např. železo, měď, mangan, zinek, selen a kobalt. Tyto prvky mají velice důležitou úlohu v organismech zvěře a proto by je krmná dávka měla obsahovat také.

Jak tedy zvěři dodávat tyto potřebné minerály?

Je všeobecně známo, že každý chovatel, popř. myslivec musí vést a provozovat slaniska se solí. Sůl musí mít zvěř celoročně k dispozici, aby si ji mohla brát, když potřebuje. V soli je totiž obsažen sodík, který je velice důležitý pro správný chod organismu. Krom toho potřebuje zvěř výše zmíněné vitamíny a minerály, které můžete zakomponovat do krmné dávky pomocí doplňkových krmiv jako jsou Vitamax, Roboran, nebo Premin.

Zvěř má samozřejmě i možnost získat minerální látky z přirozené rostlinné potravy, což je vůbec nejlepší zdroj, který je ale závislý na obsahu minerálů v půdě.

Obrázek slaniska

Slanisko

Po staletí je známo, že obsah sodíku v rostlinách je nízký, proto zvěř hledá jeho zdroje. Z tohoto důvodu zvěři předkládáme právě již zmiňovanou sůl. Ta je také jediným (podle vědeckých výzkumů) minerálem u kterého zvěř dokáže rozpoznat jeho deficit a aktivně hledat zdroje jeho doplnění. Sůl je mimo jiné i chutná, právě proto se využívá jako nosič ostatních minerálních látek (minerální lizy).

Na závěr vyjmenuji faktory, které ovlivňují příjem minerálních krmiv ve slaniscích:

  • Druh a velikost těla zvěře
  • Stádium zvířete (růst mláďat, paroží, březost, kojení…)
  • Fáze zralosti rostlinných zdrojů
  • Celkové množství přijímané sušiny
  • Obsah minerálů v půdě
  • Vzdálenost minerálního slaniska od zdroje vody
  • Počet slanisek a jejich dostupnost
  • Chuťové preference

 

Přečtěte si také:

JAKÉ MINERÁLY POTŘEBUJÍ DAŇCI A JELENI? ČÁST II.

Comments are closed.