Jaké minerály potřebují daňci a jeleni? Část II.

Zvěř bere ze slanisek minerály za předpokladu, že má jejich deficit - především sodíku (zvěř totiž pozná jeho nedostatek a aktivně ho vyhledává - jak už jsme si řekli v první části). Velký vliv má také stres, protože právě při zvýšení stresu zvěře se odběr minerálních látek zvýší. Podobný efekt má také výskyt parazitů, infekce, nebo nějaké jiné nemoci.

Může zvěř odmítat minerální krmivo ve slaniscích? Ano může. Zvěř si na nový druh krmiva musí postupně zvykat. Doba návyku je rozdílná a záleží na mnoha faktorech. Je nutné vydržet a počkat, než zvěř krmivo začne sama brát. Dále bychom měli odebrat ze slanisek obyčejnou krmnou sůl, protože pro zvěř je chutnější než jiné minerální lizy a právě proto ji upřednostňuje. Pokud jsou vybudovány v oboře, nebo na farmě trvalé slaniska, je návyk rychlejší. Dalším důvodem nepřijímání minerálních krmiv je dostatečný obsah v půdě a v přirozené potravě, nebo vodě. Bohužel je obecně nedostatek minerálních látek v půdě a proto je nutné použít minerální krmiva k chovu, aby zvěř mohla ukázat svůj trofejový potenciál.

Praktické informace:

  • Začněte podávat minerální krmiva v menším množství
  • Kontrolujte odběr minerálního krmiva ve slaniscích
  • Jakmile zvěř krmiva bere, zvyšte množství
  • Minerální slanisko nesmí být nikdy prázdné
  • Provozujte dostatek slanisek (zvěř k nim musí mít přístup celý rok)
  • Udržujte minerální slaniska čistá

Minerální slaniska by měla být chráněná proti působení deště, aby nedocházelo k rychlému vyplavení živin. Když líže zvěř krmivo se solí, má zvýšený příjem množství vody, proto je důležité, aby slaniska byla blízko zdroje vody. Samci jsou v době růstu paroží velice citliví a k nevhodně řešenému slanisku (kde by se mohli poranit) odmítají přistupovat. V oborách a honitbách musí být vybudována dostatečná síť slanisek, které jsou uzpůsobeny potřebám zvířat.

Praktické ukázky různých slanisek:

Comments are closed.