Na naší farmě najdete i křepelky

Křepelka japonská je ve světě považována za nejmenší druh drůbeže. Její chov nemá v naší republice dlouhou tradici. Ve světě je naopak hojně využívána, spotřebou jejího masa i vajec se mohou pyšnit nejen obyvatelé asijského a amerického kontinentu, ale i západní a jižní Evropy.

Křepelka je považována za nejmenší druh drůbeže. Ve světě je hojně využívána na maso i vejce (zejména u obyvatel asijských, amerických ale i západoevropských). V ČR má chov křepelek dlouhodobou tradici a proto jsme se je rozhodli chovat i my na Johnnyho farmě.

Křepelky pochází původem z Japonska. V Evropě jsme je začali chovat až ve 40. letech minulého století, kdy sloužily především jako studijní materiál pro laboratorní pokusy.
Do České republiky pronikly křepelky po druhé světové válce, komerční chovy se začaly zakládat až v osmdesátých letech. V 90. letech následoval částečný úpadek, ale v poslední době si tato drůbež získává opět svoje místo na slunci. Osobně se snažím chov křepelek propagovat a doporučovat.

Do České republiky se dostaly křepelky až po druhé světové válce a komerční chovy se začaly zakládat až v osmdesátých letech. My se můžeme pyšnit tím, že patříme mezi 10 největších chovatelů křepelek v ČR. V r. 2016 jich bylo evidováno pouze 8 (chovatelé, kteří chovají více, než 500 křepelek).

Typy křepelek:
U křepelek se vyskytují dva užitkové typy – nosný a masný brojlerový typ. Nosný prošel intenzivní selekcí na zvyšování produkce vajec a masný byl šlechtěn na zlepšování parametrů masné užitkovosti. Živá hmotnost dosahuje u nosného typu 120 až 180 gramů, u masného typu více než dvojnásobek – až 290 gramů. Snáška začíná u nosnic zpravidla ve věku 35 až 42 dnů s vrcholem kolem 20. týdne stáří. Roční produkce u nosné křepelky může dosáhnout až 320 vajec. Vajíčka váží mezi 11 g (nosné) až 15 g (masné), mají vysokou nutriční hodnotu a obsahují relativně velký žloutek. Jsou vyhledávána především pro svoje prokazatelné účinky na zdraví a vitalitu spotřebitele. Pomáhají proti alergiím, problémům s krevním oběhem a dalším civilizačním chorobám.

Křepelky jsou velice nenáročné na chov a s jejich stravováním a potřebami vás velice rádi seznámíme a vše Vám jako zkušení chovatelé vysvětlíme.